O materiałach

O materiałach nie jedno już napisano, w sieci jest masa artykułów na ten temat. Ale jak zaczynać pisać o szyciu, należy najpierw poznać podstawowe podstawy. W tym wypadku, chociaż odrobinę poznać "przeciwnika". Tak, "przeciwnika" dla mnie na początku każdy materiał był przeciwnikiem, który niejednokrotnie mnie pokonywał. Źle dobrana igła albo nić. Albo po prostu źle dobrany rodzaj materiału do modelu... Więc wiedzę podstawową z zakresu materiałoznawstwa uważam za konieczną! :)

No to zaczynamy....

Podstawowymi rodzajami materiałów są tkaniny i dzianiny.

Tkaniny składają się z dwóch układów nitek: osnowy i wątku. Nitka biegnąca wzdłuż tkaniny to osnowa, a nitka poprzeczna to wątek. Nitki te przecinają się pod kątem prostym i tworzą splot gładki, skośny lub atłasowy.

Splot gładki charakteryzuje się tym, że każda z nitek osnowy przechodzi na zmianę nad i pod nitkami poprzecznymi.

Splot skośny w nim nitki osnowy przechodzą nad i pod co najmniej dwoma nitkami poprzecznymi tworząc ukośne linie na tkaninie.

Splot atłasowy, tutaj nitka osnowy przechodzi nad jedną i pod kilkoma nitkami poprzecznymi. Daje to efekt większego połysku na wierzchniej stronie tkaniny.

Najbardziej znanymi tkaninami są: perkal, płótno lniane, dżins, popelina, sukno, kraciasta bawełna, sztruks, batyst i gabardyna.

Dzianina powstaje z jednej nitki, poprzez tworzenie rządków, bądź słupków wzajemnie ze sobą połączonych (wygląda jak zrobione na drutach). Najważniejszą cechą dzianiny jest jej elastyczność. Z uwagi na splot wyróżniamy dzianiny rządkowe np. dzianiny swetrowe czy dżersejowe oraz dzianiny kolumienkowe czyli trykot i tiul.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl